Káva je jedným z tradičných nápojov, ktoré konzumujú ľudia po celom svete. Dôvody pitia kávy sa líšia nielen medzi kultúrami, ale aj medzi jednotlivcami. Z kultúrneho hľadiska je pitie kávy zakorenené v mnohých krajinách ako určitý typ rituálu, v dnešnej uponáhľanej dobe sa vyzdvihujú predovšetkým jej prednosti spojené s obsahom kofeínu, ktorý pôsobí na krvný tlak a dodáva človeku veľkú dávku energie, najmä ak je káva konzumovaná nepravidelne, alebo vo väčších než obvyklých dávkach. Táto vlastnosť je oceňovaná predovšetkým mladými i staršími pracujúcimi, ktorí kávou často nahradzujú raňajky. Na druhú stranu sa vplyvom rozvoja korporačných prostredí dostáva káva na novú stmeľovaciu pozíciu a pomáha budovať vzťahy nielen na pracovisku, ale aj mimo neho. Práve preto sa stále obľúbenejším stáva i bezkofeínový variant kávy, ktorý je možné konzumovať v rôznych dávkach bez väčších problémov vyplývajúcich z veľmi častého pitia bežnej kofeínovej kávy.
Prečo si dopriať bezkofeínovú kávu
Káva bez kofeínu predstavuje veľmi výhodnú alternatívu kofeínovej kávy pre ľudí, ktorí potrebujú obmedziť jeho prísun. Výhodou bezkofeínovej kávy je veľmi nízky obsah kofeínu, ktorý je možné dosiahnuť špecifickými postupmi. Úpravu je možné realizovať na zrnkovej i na instantnej káve, pričom ak sa aplikuje šetrná technológia, uchová si i svoju pôvodnú chuť a arómu. Dôvody pre pitie bezkofeínovej kávy môžu byť rôznorodé, väčšinou ich uplatňujú ľudia, ktorí si uvedomujú dôsledky častého pitia kofeínovej kávy spôsobujúce nielen závislosť, ale i postupné znižovanie efektívnosti dávok.
Kedy by ste mali premýšľať nad pitím bezkofeínovej kávy
Na kávu bez kofeínu je dobré prejsť v prípade, že pijete viac ako štyri šálky bežnej kávy denne. Takéto množstvo začína byť pre telo nebezpečné a môže dlhodobo zapríčiniť nežiadúce zdravotné problémy. Ak si kávu nechcete odpustiť, kombinujte kofeínový a bezkofeínový variant, čím celkový príjem znížite a vrátite efekt kofeínu na nižšiu minimálnu dávku. Bezkofeínová káva je tiež ideálna pre ľudí trpiacimi chorobami kardiovaskulárneho systému a tehotné či dojčiace ženy – kofeín prechádza do výživy plodu a materského mlieka a môže narušiť denný režim dieťatka.