Nepodceňujte príznaky abscesu v pošve

Makawiel

K najčastejším intímnom ťažkostiam patrí zápal pošvy, ale existujú aj iné zdravotné problémy v intímnych partiách.

K Bartholinovmu abscesu môže dôjsť, keď dôjde k infikovaniu jednej z Bartholinových žliaz umiestnených na oboch stranách pošvového otvoru. Keď je Bartholiniho žľaza zablokovaná, zvyčajne sa vytvorí cysta. Ak sa cysta nakazí, môže to viesť k Bartholinovmu abscesu.

Existujú dve Bartholinove žľazy, každá veľká asi ako hrášok. Žľazy sedia na oboch stranách otvoru vagíny. Poskytujú mazanie pošvovej sliznice.

Lekári sa domnievajú, že baktérie, ako napríklad E. coli, a pohlavne prenosné choroby, ako sú chlamýdie alebo kvapavka, môžu spôsobiť infekcie, ktoré môžu viesť k Bartholinovmu abscesu. Ak sa baktérie dostanú do žľazy, môže dôjsť k opuchu, infekcii a prekážke.

Keď sa tekutina hromadí v žľaze, zvyšuje sa tlak na túto oblasť. Môže trvať roky, kým sa tekutina zhromaždí natoľko, že vytvorí cysty, ale absces sa môže vytvoriť rýchlo po nej.

Pri postupe infekcie a opuchu môže žľaza abscesovať, čím sa pokožka rozbije. Bartholinov absces býva veľmi bolestivý. Zvyčajne sa vyskytuje iba na jednej strane vagíny súčasne.

Aké sú príznaky?

Bartholinov absces zvyčajne spôsobuje, že sa pod kožou na jednej strane vagíny vytvorí hrčka. Bartholinov absces často spôsobí bolesť pri akejkoľvek činnosti, ktorá vyvíja tlak na oblasť, napríklad pri chôdzi, sedení alebo sexuálnom styku.

Horúčka môže tiež sprevádzať absces. Oblasť abscesu bude pravdepodobne červená, opuchnutá a na dotyk teplá.

Ako sa diagnostikuje Bartholinov absces?

Váš lekár zistí, či máte Bartholinov absces, a vykoná test. Skontrolujú, či sa v pošve nenachádzajú nejaké hrudky, ktoré by mohli naznačovať absces. Môžu tiež odobrať vzorku z oblasti na kontrolu akýchkoľvek pohlavných chorôb.

Ak máte viac ako 40 rokov alebo ste už prekonali menopauzu, váš lekár bude možno chcieť vykonať biopsiu na akýchkoľvek hromadách nachádzajúcich sa v pošve, aby vylúčil ďalšie možné stavy. V zriedkavých prípadoch môže Bartholinov absces naznačovať rakovinu.

Ďalší článok

Trendy sociálních médií

Když se mluví o sociálních médiích, většině lidí vyvstane na mysli Facebook, tedy největší a nejvyužívanější sociální síť na světě. Dnes už však existuje nespočet sociálních sítí, některé jsou specifické pro konkrétní země a některé jsou mezinárodní. Zpočátku se sociální sítě jevily jako nástroj pro mladé, díky kterému spolu mohou […]