Akné – ošetrenie a prevencia

Makawiel

Akné je pomerne často sa vyskytujúcim kožným problémom, ktorý zďaleka netrápi iba mladšie ročníky. Známky akné obvykle nemiznú zo dňa na deň, pacienti však vítajú akýkoľvek pokrok v liečbe tohto ochorenia. Ak chcete vedieť ako eliminovať akné, prečítajte si náš článok.

Ošetrenie akné

Miesta na pokožke, ktoré sú zasiahnuté akné, by sa rozhodne nemali stláčať, škrabať ani inak dráždiť. Ak tak urobíte, riskujete šírenie baktérií, ktoré akné spôsobujú, a tiež zhoršenie už prebiehajúcej infekcie. Namiesto toho skúste tieto metódy ako sa zbaviť akné:

  • Na umývanie používajte jemné čistiace prostriedky a zasiahnutú oblasť zľahka osušte suchým uterákom.
  • Používajte prípravky (väčšinou s obsahom kyseliny salicylovej alebo čajovníkového oleja) na liečbu akné, ktoré nanášajte priamo na zasiahnuté miesta.
  • Ak chodievate do posilňovne alebo pravidelne športujete, mali by ste dvojnásobne dbať o hygienu svojho tela. Aby ste eliminovali hromadenie a pôsobenie potu, mali by ste vymieňať svoj odev čo najskôr po cvičení. Okamžitá sprcha (nie veľmi studená ani horúca) by tiež mala byť samozrejmosťou.
  • Ak používate opaľovacie krémy, malo by ísť výhradne o tzv. nekomedogénne prípravky. Ťažko vysloviteľný prívlastok naznačuje, že daný produkt by mal zabraňovať vzniku akné a upchávaniu pórov pokožky.

Liečba akné istý čas trvá; bez ohľadu na to, či sa akné nachádza na tvári, hrudi, chrbte alebo inej časti tela. Ak ste sa rozhodli akné liečiť vlastnou cestou a výsledky liečby nie sú badateľné ani po 6 či 8 týždňoch, mali by ste sa poradiť s dermatológom.

Prevencia

Ak chcete docieliť a udržať si bezproblémový život bez akné, rozhodne by ste nemali podceňovať prevenciu. Preventívne kroky zahŕňajú dôslednú starostlivosť o pleť, ktorej cieľom je nastolenie a udržanie rovnovážneho stavu pokožky, ktorá by nemala byť ani príliš suchá, ani priveľmi mastná.

  • Problematickú pokožku sa vo všeobecnosti odporúča čistiť dvakrát denne za pomoci neparfumovaných čistiacich prípravkov.
  • Dobré je tiež aplikovať lokálne činidlo, ktoré pomáha predchádzať vzniku akné, obvykle znížením prebytočnej mastnoty a urýchlením premeny kožných buniek. Takéto prípravky môžu obsahovať retinol, adapalénový gél, benzoylperoxis či kyseliny azelaovú.
  • Svoje miesto v rutinnej starostlivosti o pleť má aj zvlhčovač, mal by však byť bez vône a olejových zložiek.
  • Človek s akné by si mal zvyknúť na pravidelnú a relatívne častú výmenu posteľnej bielizne. Plachty či obliečky by sa mali meniť dvakrát týždenne, aby sa zamedzilo hromadeniu odumretých kožných buniek, mastnoty a baktérií spôsobujúcich akné na textíliách.

Aj napriek týmto a ďalším radám sa z mierneho akné môže vyvinúť ťažká forma, vyžadujúca lekárske ošetrenie. Jeho výsledkom môže byť dokonca nasadenie antibiotík, ktoré by mali zredukovať stavy škodlivých baktérií.

Ďalší článok

Neviete, ako správne chudnúť? Pomôžu vám profesionáli

Nepáči sa vám číslo, ktoré sa vždy objavia na vašej váhe a tak ste sa rozhodli pre chudnutie a premýšľate nad tým, aká diéta bude pre vás přijatelná? A čo napríklad Bielkovinová dieta ? Na akom princípe fungujú KetoDiet? Výhodou tohto spôsobu chudnutia je, že v žiadnom prípade nemusíte hladovať. […]